ЯКІ ПОДАТКИ/ЗБОРИ СПЛАЧУЮТЬСЯ ПРИ КУПІВЛІ НЕРУХОМОСТІ?

ЯКІ ПОДАТКИ/ЗБОРИ СПЛАЧУЮТЬСЯ ПРИ КУПІВЛІ НЕРУХОМОСТІ?

Податки та збори при купівлі нерухомості

При купівлі нерухомості в продавців та покупців часто виникають запитання щодо сплати податків. Тому варто з’ясувати які податки/збори сплачуються сторонами. Хто їх сплачує, коли та в якому розмірі?

Податок з доходів фізичних осіб (ПДФО)

ПДФО передбачений ст. 172 Податкового кодексу України. Обов’язок щодо сплати цього податку залежить від того, який об’єкт нерухомості продається, скільки років він перебуває у власності, на якій підставі його набуто у власність і чи є це першим продажем нерухомого майна в поточному році (з 01 січня поточного року до дати укладення договору купівлі-продажу).

Податок не сплачується

Якщо продається житловий будинок, квартира або їх частина, кімната, садовий/дачний будинок, земельна ділянка, в межах норм безоплатної приватизації, які перебувають у власності більше 3 років і це є першим продажем нерухомого майна в поточному році. Умова щодо перебування такого майна у власності понад 3 роки не поширюється на успадковане майно.

Тобто, якщо Ви успадкували квартиру в 2020 році і в цьому ж році хочете її продати і це є перший продаж нерухомості в 2020 році, то обов’язок сплати податку не виникатиме, незважаючи на те, що майно перебуває у власності менше 3 років, оскільки воно успадковане.

Не сплачується також податок при продажі земель сільськогосподарського призначення, отриманих у власність шляхом приватизації в межах норм визначених законодавством, незалежно від кількості продажів у році та терміну перебування у власності. Наприклад, якщо Вами у 2020 році було приватизовано 2 земельні ділянки: одна – для ведення особистого селянського господарства, інша – для індивідуального садівництва, то продати ці 2 ділянки Ви можете у 2020 році без сплати податку на доходи з фізичних осіб, оскільки вони сільськогосподарського призначення та отримані шляхом приватизації.

Податок сплачується

Завжди при продажі нежитлових приміщень, гаражів незалежно від того, який це продаж нерухомого майна в році та незалежно від того скільки часу цей об’єкт перебуває у власності.

Сплата Податку з доходів фізичних осіб здійснюється Продавцем до посвідчення нотаріусом договору купівлі-продажу. Ставка становить 5% з ціни договору купівлі-продажу (але не нижче оціночної вартості). Для нерезидентів ставка ПДФО становить 18 % (про статус нерезидентів в наступному дописі).

Військовий збір

Сплачується Продавцем до підписання договору купівлі-продажу у випадку коли виникає обов’язок щодо сплати податку з доходів фізичних осіб, який ми розглянули вище. Ставка військового збору становить 1,5%.

Збір в Пенсійний фонд

Сплачується Покупцем до підписання договору купівлі-продажу в розмірі 1% від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна. Не сплачується лише при купівлі-продажі земельних ділянок.

Плата нотаріусу

Крім податку та зборів, які ми розглянули вище, сторонами договору сплачується також плата нотаріусу за підготовку та нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу.

В приватного нотаріуса розмір такої плати визначається за домовленістю між нотаріусом та особами, які звернулися до нотаріуса.

В державного нотаріуса за посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна ця сума складається з 1% державного мита та додаткових послуг правового та технічного характеру.

Законодавством чітко не передбачено, хто саме має сплачувати державне мито: Продавець чи Покупець. Статтею 1 Декрету КМУ “Про державне мито” передбачено, що “платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та за видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами». Тому, на практиці питання про те, хто буде сплачувати державне мито, визначається за домовленістю між Продавцем та Покупцем.

Детальніше про перелік документів, які необхідні для договору купівлі-продажу нерухомості можна ознайомитися за посиланням  “Нотаріальні та реєстраційні дії” або записатися на безкоштовну консультацію до нотаріуса.

Елла Табакера

Приватний нотаріус у Львові. Професійна сфера: нотаріат; цивільне, сімейне, земельне, спадкове право; оформлення спадщини, реєстрація нерухомості тощо.

Залишити відповідь