ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПРОЖИВАННЯ З ЧОЛОВІКОМ/ЖІНКОЮ ОДНІЄЮ СІМ’ЄЮ БЕЗ РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПРОЖИВАННЯ З ЧОЛОВІКОМ/ЖІНКОЮ ОДНІЄЮ СІМ’ЄЮ БЕЗ РЕЄСТРАЦІЇ ШЛЮБУ

цивільний шлюб та майнові права

Проживати з чоловіком/жінкою однією сім’єю з реєстрацією шлюбу або без реєстрації – це право та вибір кожного. Тому нікого ні в чому переконувати не буду, розповім лише про ситуацію з практики, а висновки Ви зробите самі.

Нещодавно звернулася жінка, яка мала намір оформити спадщину після смерті чоловіка. Жінка надала свій паспорт та документи про право власності на майно, оформлені на ім’я покійного чоловіка. На прохання пред’явити свідоцтво про шлюб, жінка відповіла, що вони проживали з чоловіком без реєстрації шлюбу, вели спільний побут, купували разом нерухомість, довіряли один одному і ніяких бюрократичних процедур, в тому числі реєстрації шлюбу, їм не було потрібно.

В ході розмови з’ясувалося, що з чоловіком жінка проживала близько 4 років. В нього залишилися батьки та донька від першого розірваного шлюбу. Заповіту покійний не складав, адже був молодого віку.

Жінка звернулася за оформленням спадщини вчасно в межах 6-ти місячного строку з дня смерті. Але тут одне «але», про  яке вона навіть не здогадувалася.

Вона не є спадкоємцем! І не лише першої черги як дружина, оскільки вона проживала з чоловіком без реєстрації шлюбу, а й жодної з 5 черг!

Реєстрація шлюбу, яка для когось, на перший погляд, проста формальність чи бюрократична процедура, дозволила б їй разом з батьками та донькою померлого бути спадкоємцем першої черги, а також отримати свідоцтво про право власності на частку в спільному майні без судової тяганини.

А в такій ситуації їй доведеться відстоювати свої права в судовому порядку та надавати суду докази спільного проживання з чоловіком однією сім’єю та набуття майна за спільні кошти.

Проживаючи з чоловіком/жінкою однією сім’єю без реєстрації шлюбу заздалегідь подумайте про те, яким чином врегулювати свої майнові права та відносини, що уникнути неприємних несподіванок в майбутньому.

Елла Табакера

Приватний нотаріус у Львові. Професійна сфера: нотаріат; цивільне, сімейне, земельне, спадкове право; оформлення спадщини, реєстрація нерухомості тощо.

Залишити відповідь