ЧИ МОЖНА КУПИТИ/ПРОДАТИ НЕРУХОМІСТЬ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ?

ЧИ МОЖНА КУПИТИ/ПРОДАТИ НЕРУХОМІСТЬ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ?

Львів Нерухомість в умовах війни

Законодавство України не забороняє купівлю чи продаж квартир та іншої нерухомості під час дії воєнного стану. Громадяни мають можливість купити чи продати нерухомість під час війни у встановленому порядку, зокрема, шляхом укладення договорів купівлі-продажу, які підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню. Перехід права власності від продавця до покупця при укладенні договору купівлі-продажу нерухомості обов’язково реєструється в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Через ситуацію, викликану вторгненням країни-агресора, Міністерство юстиції України було змушене вжити заходів для захисту прав громадян. Одним з таких заходів стало тимчасове зупинення доступу до Державного реєстру прав на нерухоме майно в перші дні війни. Без доступу до даного реєстру укладення договорів купівлі-продажу нерухомого майна було неможливим.

ОБМЕЖЕННЯ

Однак, починаючи з квітня 2022 року, Державний реєстр прав на нерухоме майно поступово почав відновлювати свою роботу. Це відкрило можливість для купівлі та продажу нерухомості. Однак, незважаючи на це, на сьогодні залишаються певні нюанси, на які варто звертати увагу. 

РОБОТА НОТАРІУСІВ

Не всі нотаріуси мають право посвідчувати договори купівлі-продажу нерухомості під час воєнного стану. Це дозволяється лише тим, які внесені до списку, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України. Цей список постійно оновлюється. Ознайомитися з переліком таких нотаріусів можна на сайті Міністерства юстиції України за посиланням https://minjust.gov.ua/m/perelik-notariusiv-yakimi-v-umovah-voennogo-stanu-vchinyayutsya-notarialni-dii-schodo-tsinnogo-mayna

Пам’ятаємо, що договір купівлі-продажу нерухомого майна посвідчується не будь-яким нотаріусом в Україні, а лише нотаріусом за місцем знаходження нерухомості або за зареєстровим місцем проживання продавця чи покупця.

СКАСОВАНІ ОБМЕЖЕННЯ

Якщо продаж нерухомості здійснюється не особисто власником, а на підставі виданої ним довіреності, то слід звернути увагу, що в травні 2023 року скасовано вимогу, за якою нотаріус повинен був отримати заяву від довірителя, щоб підтвердити дію довіреності. Тепер якщо пройшло більше 1 місяця з дня видачі довіреності (більше двох місяців, якщо її посвідчено консульською установою (дипломатичним представництвом) України або відповідно до законодавства іноземної держави), така заява від довірителя (власника нерухомості) більше не потрібна.

З травня 2023 року більше не потрібно чекати 1 місяць щоб продати нерухомість, якщо її було набуто під час дії воєнного стану за договором або у зв’язку з передачею майна у власність юридичної особи як внесок або у зв’язку з виходом із складу засновників (учасників) юридичної особи.

ЗМІНИ ЩОДО “ПРОПИСКИ”

Згідно з Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/265-2022-%D0%BF#Text (п. 61) власник житла тепер має право «виписати» особу без її згоди, якщо вона не є власником цього житла і досягла повноліття.

Раніше до набрання чинності вказаного вище Порядку «виписати» особу з житла без її згоди можна було лише в судовому порядку.

Це значно спрощує процес купівлі-продажу житлової нерухомості, особливо під час дії воєнного стану, адже не завжди є можливість «виписати» осіб до укладення договору купівлі-продажу. Тепер новий власник самостійно може це зробити і після укладення договору купівлі-продажу без надання згоди на це «прописаних осіб».

ФАХОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Отож, продати чи купити нерухомість в Україні навіть під час війни можливо.

Консультацію та/або перевірку документів для укладення договору купівлі-продажу нерухомості можна отримати, попередньо записавшись на прийом до нотаріуса.

Адреса офісу приватного нотаріуса Елли Табакери: м.Львів, вул. Шолом-Алейхема, 16 (на домофоні – “33В”)

Тел. +380673601982

Графік роботи

Понеділок – П’ятниця: 9:00 – 18:00 год.

Субота:  лише за попереднім записом

Елла Табакера

Приватний нотаріус у Львові. Професійна сфера: нотаріат; цивільне, сімейне, земельне, спадкове право; оформлення спадщини, реєстрація нерухомості тощо.

Залишити відповідь