ВПЛИВ ПІДВИЩЕННЯ СТАВКИ ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ У 2024 РОЦІ НА ПРОДАЖ, ДАРУВАННЯ ТА СПАДКУВАННЯ НЕРУХОМОСТІ

ВПЛИВ ПІДВИЩЕННЯ СТАВКИ ВІЙСЬКОВОГО ЗБОРУ У 2024 РОЦІ НА ПРОДАЖ, ДАРУВАННЯ ТА СПАДКУВАННЯ НЕРУХОМОСТІ

property taxation rising

У 2024 році в Україні очікується суттєве підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5% (законопроект № 11416-д). Розглянемо як ці зміни вплинуть на продаж, дарування та спадкування нерухомості.

Продаж нерухомості

Одним із найбільш очевидних наслідків підвищення військового збору є збільшення фінансового навантаження на продавців нерухомості. До цього часу військовий збір становив 1,5%. Проте якщо зміни щодо підвищення ставки військового збору будуть все ж таки прийняті, то продавці будуть змушені сплачувати, не 1,5 %, а 5% від суми продажу.

Наприклад, при продажі квартири за 1,5 мільйона гривень військовий збір становитиме 75 тисяч гривень. Як варіант, ці витрати можуть бути перекладені продавцями нерухомості на покупців шляхом підвищення ціни на нерухоме майно. Не варто забувати, що крім військового збору продавцю також потрібно буде заплатити податок з доходу фізичних осіб (5 або 18 %).

 

Дарування нерухомості

Дарування нерухомості також підпадає під дію військового збору. Однак цей збір сплачується тільки у тих випадках, коли майно дарується не близьким родичам (не родичам 1 та 2 ступеня споріднення).

Наприклад, при даруванні квартири родичу першого ступеня спорідненості (діти, батьки, чоловік/дружина) або другого ступеня споріднення (дід, баба, онуки, рідні брати, рідні сестри) військовий збір буде відсутній (за виключенням нерезидентів).

Проте, якщо ви даруєте нерухомість особі, яка не є родичем 1 або 2 ступеня споріднення, то крім податку з доходів фізичних осіб, також буде застосовуватися ставка військового збору в розмірі 5% від ринкової вартості майна.

 

Спадкування нерухомості

Як і у випадку з даруванням, податкове навантаження при спадкуванні залежить від ступеня спорідненості між спадкодавцем і спадкоємцем. Родичі 1 та 2 ступеня споріднення звільняються від сплати військового збору при отриманні спадщини (крім нерезидентів). Інші ж особи, які отримують нерухомість у спадщину, повинні будуть сплатити 5% військового збору від ринкової вартості майна, яке спадкується. Це значно підвищить витрати для тих, хто отримуватиме спадщину від осіб, які не є їх близькими родичами.

 

Рекомендації. Планування витрат

Продавці, спадкоємці та сторони договору дарування повинні заздалегідь враховувати підвищення ставки військового збору та включати ці витрати у свої фінансові плани. Покупці у свою чергу повинні знати, що військовий збір відповідно до законодавства сплачується продавцем, а не покупцем. І сплачується він не завжди при продажі нерухомості, а лише тоді, коли у продавця виникає зобов’язання зі сплати податку з доходів фізичних осіб.

 

Консультація з фахівцем

Щоб уникнути неприємних моментів в майбутньому слід звернутися до спеціаліста для з’ясування податкових зобов’язань. Вони можуть виникати при продажі, даруванні, спадкуванні нерухомості, а також для правильного розрахунку суми податку з доходу фізичних осіб та військового збору.

Елла Табакера

Приватний нотаріус у Львові. Професійна сфера: нотаріат; цивільне, сімейне, земельне, спадкове право; оформлення спадщини, реєстрація нерухомості тощо.

Залишити відповідь