У чому відмінності між довіреністю на розпорядження автомобілем чи іншим транспортним засобом («генеральна довіреність») та договором купівлі-продажу? Що обрати?
Ці запитання доволі часто виникають у громадян при придбанні транспортного засобу. Але потрібно розуміти, що дані юридичні терміни за своєю природою є зовсім різними.
Довіреність
Довіреністю є письмовий документ, що видається власником автомобіля або іншого транспортного засобу (довірителем) інший особі (особам) для представництва інтересів власника транспортного засобу перед третіми особами (фізичними чи юридичними, в органах нотаріату, сервісних центрах МВС тощо) з питань відчуження (продажу), зняття з обліку транспортного засобу.
Договір
Договір купівлі-продажу автомобіля або іншого транспортного засобу – це двосторонній правочин, відповідно до якого власник транспортного засобу (продавець) передає у власність транспортний засіб іншій особі (покупцю), а покупець сплачує за нього продавцю грошову суму (яка відображається в тексті договору) відповідно до його умов.
Право власності на авто за договором купівлі-продажу виникає у нового власника (покупця) після укладення договору купівлі-продажу, однак покупець зобов’язаний протягом 10 (десяти) діб після придбання авто зареєструвати (перереєструвати) його в територіальному сервісному центрі МВС.
Відмінності
Як бачимо, довіреність на розпорядження транспортним засобом – не є документом, що підтверджує право власності на транспортний засіб. Довіреність лише надає представнику від імені власника здійснити його відчуження. Потрібно пам’ятати, що власник авто, який видав довіреність, у будь-який час має право її скасувати.
Строк на який видається довіреність, законодавством не обмежується, а визначається власником на власний розсуд. Також, ще одна особливість, про яку всі дуже часто забувають, полягає у тому, що довіреність припиняється у разі смерті особи, яка її видала.
Довіреність на розпорядження авто можна посвідчити у будь-якого нотаріуса, а договір купівлі-продажу авто посвідчується лише за місцем реєстрації транспортного засобу або за місцем реєстрації проживання продавця чи покупця.
При нотаріальному посвідченні довіреності на розпорядження транспортним засобом присутність представника не вимагається, лише обов’язкова присутність власника.
При посвідченні договору купівлі-продажу транспортного засобу обов’язкова присутність обох сторін (продавця і покупця). Якщо ж транспортний засіб, набутий у шлюбі або набувається за спільні кошти подружжя, то також обов’язкова згода іншого з подружжя на укладення такого договору
На що зважати
При нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу авто обов’язково перевіряється наявність/відсутність заборон, арештів, інших обтяжень у власника транспортного засобу. При посвідченні довіреності перевірка таких обтяжень не здійснюється.
Зважайте на усі особливості та обирайте варіант, який для Вас є найбільш оптимальним!
Перелік необхідних документів для посвідчення довіреності/договору купівлі-продажу транспортного засобу можна знайти у рубриці «Нотаріальні та реєстраційні дії».
Напишіть відгук